Poniższy program to symulacja sieci Hiperlan/2



    Poniższy program to symulacja sieci Hiperlan/2 obrazująca działanie warstwy MAC tej sieci. Gdyby poniżej znajdował się tylko szary prostokąt konieczne będzie zainstalowanie Javy. Kliknij tutaj aby uzyskać węcej szczegółów na ten temat. Informacje jak używać programu znajdują się poniżej. Zapraszam do zabawy i nauki.




    W oknie programu znajdują się:
    Na górze skrócony opis zawartości kanału BCH i ACH. Wykres czasowy przedstawiający jedną ramkę MAC. Widoczna całość to 2 ms, a początek ramki znajduje się po lewej stronie. Kolorowe prostokąty symbolizują transmisję. Ich kolor odpowiada poszczególnemu nadawcy, a wysokość symbolizuje prędkość transmisji. Skala prędkości znajduje się na wykresie po lewej stronie.
    Poniżej wykresu wyświetlona jest skrócona informacja o zawartości FCH (lewa strona) oraz o występujących w ramce resource request-ach RR (prawa strona).
    Na samym dole znajdują się kolorowe prostokąty symbolizujące terminale. Pierwszy z nich to AP/CC. Wewnątrz prostokątów jest opis parametrów ruchowych źródła danych dołączonego do terminala, oraz stan buforów. Opis jest podzielony na kategorie ruchu i w pierwszym wierszu jest żądane pasmo dla ruchu CBR i zajętość bufora dla ruchu CBR. W następnym wierszu jest zadeklarowane średnie pasmo VBR i zajętość bufora dla VBR, poniżej ilość zadeklarowanych danych do przesłania w trybie ABR. Na samym dole wyświetlona jest ustawiona szybkość pracy terminala.
    Na dole po prawej stronie znajdują się pole listy oraz przyciski. Za pomocą pola listy, przez wybranie pozycji, można otworzyć dodatkowe okienko zawierającą pełną informację na temat zawartości kanałów BCH, FCH i ACH. Przyciskiem start otwieramy okno konfiguracji, a przyciskiem krok (step >) wyświetlamy pierwszą i następne ramki symulowanej transmisji w sieci Hiperlan/2.
    Obsługa polega na wybraniu parametrów w oknie konfiguracji, na kolejnym wciskaniu przycisku krok i obserwowaniu wyników symulacji. Aby skasować dotychczasową symulację w celu ustawiania terminali w stan początkowy należy zrestartować aplet. W tym celu wystarczy wcisnąć w przeglądarce przycisk odśwież (refresh lub reload).
    Okno konfiguracji zawiera pola pozwalające na wpisywanie parametrów ruchowych. Pola są pogrupowane po trzy. Każda trójka odpowiada jednemu terminalowi, a pola dotyczą po kolei ruchowi CBR, VBR oraz ABR. Pola w lewej kolumnie służą do opisania ruchu generowanego w terminalu i z niego wysyłanego. Dalej można ustawić adresata dla danego typu ruchu a w prawej kolumnie można wpisać ruch generowany w zewnętrznej sieci kablowej przesyłany przez AP do wybranego terminala. Poniżej znajduje się podsumowanie żądanego ruchu.
    Na samym dole po lewej stronie znajduje się przełącznik trybu CM/DM. W trybie Centralized Mode (CM), siecią zarządza dedykowany AccessPoint (AP/CC) podłączony do zewnętrznej sieci kablowej. Dlatego nie generuje on ruchu i nie można wpisać go w pola jego konfiguracji. W tym trybie przyjąłem, że może on pracować jedynie z maksymalną prędkością 54 Mbit/s. W trybie Direct Mode (DM) siecią zarządza wylosowany terminal MT/CC oznaczony numerem zero. Nie jest on podłączony do sieci kablowej, ale może generować ruch, dlatego możliwość edycji części pól została odpowiednio zamieniona. W tym trybie możliwe jest również występowanie fazy DiL.
    Przyciskiem OK zamykamy okno i zapisujemy zmiany do terminali.

Słowniczek skrótów: ABR - Available Bit Rate
ACH - Access Feedback Channel
AP - Access Point
BCH - Broadcast CHannel
CBR - Constant Bit Rate
CC - Central Controller
CM - Centralized Mode
DM - Direct Mode
DiL - Direct Link Phase
DL - Downlink phase
FCH - Frame CHannel
LCH - Long transport CHannel
MAC - Medium Access Control
MT - Mobile Terminal
RCH - Random CHannel
RG - Resource Grant
RR - Resource Request
SCH - Short transport CHannel
UL - Uplink Phase
VBR - Variable Bit Rate


Powrót do wyboru typu symulacji warstwy MAC Hiperlan 2.